• Koncepcja pracy przedszkola

• Jest przedszkoli bardzo wiele, ale nasze jest najlepsze, bo przedszkola

przyjacielem jest Jan Brzechwa, jego wiersze ... (hymn przedszkola)

PRZEDSZKOLE PRZYJAZNE DZIECIOM – najważniejsze założenia koncepcji pracy Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Jana Brzechwy w Knurowie

PRZEDSZKOLE PRZYJAZNE DZIECIOM TO:

PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

• MP nr 2 od kilku lat realizuje program Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, w kwietniu 2014r. otrzymało Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Zadania realizowane z zakresu promocji zdrowia to głównie:
          • Zdrowe odżywianie dzieci, polegające na przygotowaniu zdrowych, zbilansowanych posiłków, zwiększenie ilości spożywanych owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, picia wody. Realizacja własnego programu promocji zdrowia połączonego z projektami zewnętrznymi;
          • Zwiększenie aktywności fizycznej dzieci, w tym uczestniczenie w projektach o charakterze sportowym, zajęcia na boisku Orlik, upowszechnianie różnych form aktywności – piłki nożnej, zumby, biegania, nordic walkingu.

MĄDRE PRZEDSZKOLE CZYTAJĄCE DZIECIOM

• Uczestnictwo w programie „Cała Polska Czyta Dzieciom”, współpraca z Biblioteką Miejską, współorganizowanie konkursów czytelniczo-plastycznych.
          • Obchody Dni Patrona – Jana Brzechwy połączone zupowszechnianiem twórczości poety.
          • Realizacja programów współpracy z szkołami w ramach projektu „Będę uczniem”.
          • Zapewnienie dzieciom opieki logopedycznej, psychologicznej i pedagogicznej.

PRZEDSZKOLE OTWARTE NA ŚWIAT

• Prowadzenie zajęć nauki języka angielskiego dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola.
          • Współpraca z przedszkolami europejskimi w ramach programu e-twinning.
          • Budowanie poczucia własnej wartości poprzez uczestnictwo dzieci starszychw kołach zainteresowań, prowadzonych przez nauczycieli przedszkola (sportowym, plastycznym, teatralno-muzycznym) w myśl idei, że każde dziecko ma talent, który warto rozwijać.
          • Świat jest przyjazny dzieciom – uczestnictwo dzieci w wycieczkach, zimowisku, udział w akcjach charytatywnych oraz ekologicznych.

PRZEDSZKOLE DZIELĄCE SIĘ DOŚWIADCZENIEM

• poprzez różne formy współpracy oraz aktywną stronę internetową, na której umieszczane są projekty, programy
            i realizowane marzenia.